WARSZTATY ROBIENIA MOTANEK. WIELKIE MOTANKI – LALKI O NAJSILNIEJSZYCH MOCACH.
W historii każdego narodu amulety zajmują szczególne miejsce. Starożytni Słowianie za najpotężniejszy obiekt ochronny uważali lalki motanki. Wierzyli, że motanki chronią przed „złym okiem”, oczyszczają dom od negatywnej energii, pomagają w pracach domowych, wspierają w problemach materialnych itd. Magiczne lalki towarzyszyły człowiekowi przez całe życie. W domu zawsze było ich kilka, a każda z nich wykonywała swoje „obowiązki". Często stawały się relikwiami rodzinnymi i były przekazywane z ojca na syna, z matki na córkę. 

Na warsztatach wykonamy kilka najważniejszych słowiańskich lalek, którym przypisywana była największa moc.

1. Lalka Bereginia (od słów „ratuje", „chroni") zajmuje główne miejsce wśród lalek-amuletów, przyciąga do domu szczęście i dobrobyt, chroni członków rodziny przed kłopotami, nieszczęściami i złem.

2. Spiridon Słońceworot - silny opiekun, pomaga swym właścicielom zmienić los na lepsze. Lalka ma postać mężczyzny, który trzyma w dłoniach koło – symbol słońca.

3. Lalka Dziewka-Baba - Lalka Lalek. Odzwierciedla dwa etapy życia kobiety, ale też różne aspekty kobiecości: dziewczynka i dorosła kobieta; otwarta na świat lub zwrócona ku sobie; dająca radość lub dbająca o pokój.

4. Lalka Rodzina - jest symbolem kobiecej i męskiej jedności, macierzyństwa, dobrobytu rodziny i kontynuacji rodu ludzkiego.


DO PRZYNIESIENIA NA ZAJĘCIA:
- kawałki włóczek w kilku różnych kolorach, w tym czerwone;
- kawałki tkanin, najlepiej naturalnych - mogą być z odzysku, różne kolory i wzory, kawałki tkanin mogą być w różnych wielkościach, w tym orientacyjnie ok. 30x30cm.
- tasiemki, wstążki itp.,
- sznurek lniany,
Gotowe prace uczestniczki/cy zabierają ze sobą.


INFORMACJE
Zapisy: Obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem mailowym: latajacewarsztaty@gmail.com – w tytule wiadomości prosimy napisać „motanki”.

Wysłanie zgłoszenia na warsztaty jest równoznaczne z akceptacją klauzuli RODO – TUTAJ.

O przyjęciu na kurs decyduje kolejność zgłoszeń.
UWAGA – jedna osoba może zgłosić tylko siebie i najwyżej jedną osobę dodatkowo.

Kiedy: 7.V-28.V.2019, wtorki, godz. 17.30-20 (4 spotkania).

Gdzie: Centrum Kultury w Lublinie,
pracownia Latających Warsztatów Rękodzieła nr 257a, II p.

Opłaty: 70zł, płatne na pierwszym spotkaniu. W razie rezygnacji z kursu opłaty nie zwracamy. Opłata jest niezależna od frekwencji danej Uczestniczki/ Uczestnika.
Istnieje możliwość zapisania się na jedno lub dwa wybrane spotkania – opłata:
za 1 spotkanie 30zł
za 2 spotkania 60zł.

Prowadzenie: Lilia Potonia.

Lilia Potonia – znawczyni motanek, arteterapeutka, psycholożka, psychoterapeutka. W Latających Warsztatach prowadziła warsztaty motanek oraz warsztaty na temat symboliki bajek i o działaniu kart projekcyjnych. Skończyła psychologię w Moskiewskiej Szkole Psychoterapii Gestalt. Arteterapii uczyła się w St-Petersburgu, Warszawie i w Lublinie. Prowadzi zajęcia twórcze i plastyczne z różnymi grupami (dzieci, dorośli, także emeryci). W swej pracy skupia się na bajkoterapii i technikach plastycznych.