WARSZTATY MOTANEK MAGICZNYCH. KALENDARZ SŁOWIAŃSKI - WIOSNA
Zapraszamy na kolejną edycję motanek magicznych –  kluczem do wyboru motanek będzie kalendarz świąt słowiańskich. Warsztaty przeznaczone są dla dorosłych i młodzieży licealnej. Nie wymagamy umiejętności ani doświadczenia. Nie ma możliwości przyprowadzania ze sobą dzieci. Szczegóły niżej.
Na sześciu spotkaniach stworzymy lalki wiosenno-letnie, których nasi słowiańscy przodkowie używali w swych obrzędach religijnych i magicznych:
1. Ptak radość - obrzędowa wiosenna lalka związany z nadejściem wiosny. Uważano, że wiosnę na skrzydłach przynoszą ptaki.
2. Wieśnianka - lalka jednego dnia. Bawiono się nią, a potem wieszano ją na drzewie.
3. Pascha, Pascha Gołąbka - była robiona w Wielkim Tygodniu.
4. Wierzbnica - pierwsza lalka świąt wielkanocnych. Wykonywana w Niedzielę Palmową. W dłoniach trzyma gałązki wierzby.
5. Siemich i Siemczycha - para lalek, stojących na granicy wiosny i lata. Symbolizują płodność, przebudzoną, kwitnącą przyrodę, a także początek wszystkiego (ziemia, ziarno).
6. Kukułka- lalka, która uczestniczyła w inicjacji dziewcząt i byla związana z ich wkroczeniem w świat dorosłości. Była uważana za lekarstwo na tęsknotę i samotność.
7. Brzózka - lalka jednego dnia, którą wróżono.  Była wykonywana z brzozowego słupa.
8. Suchowiejka - uwalnia od długiej suszy i wywołuje pożądany deszcz.
9. Mokredina - lalka, która u starożytnych Słowian odpowiadała za pogodę. W razie potrzeby może wywołać oraz odwołać deszcz.
10. Kostroma - na letnie przesilenie.

DO PRZYNIESIENIA NA ZAJĘCIA:
- kawałki włóczek w kilku różnych kolorach, w tym czerwone;
- kawałki tkanin, najlepiej naturalnych - mogą być z odzysku, różne kolory i wzory, kawałki tkanin mogą być w różnych wielkościach, w tym orientacyjnie ok. 30x30cm.
- tasiemki, wstążki itp.,
- sznurek lniany.
Gotowe prace uczestniczki/cy zabierają ze sobą.


INFORMACJE
Zapisy: Obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem mailowym: latajacewarsztaty@gmail.com – w tytule wiadomości prosimy napisać „motanki”.

Wysłanie zgłoszenia na warsztaty jest równoznaczne z akceptacją klauzuli RODO – TUTAJ.

O przyjęciu na kurs decyduje kolejność zgłoszeń.
UWAGA – jedna osoba może zgłosić tylko siebie i najwyżej jedną osobę dodatkowo.

Kiedy: 26.II-9.IV.2019, wtorki, godz. 18-20 (6 spotkań). UWAGA!!! - 2.IV nie ma zajęć.

Gdzie: Centrum Kultury w Lublinie,
pracownia Latających Warsztatów Rękodzieła nr 257a, II p.

Opłaty: 80zł za całość, płatne na pierwszym spotkaniu. W razie rezygnacji z kursu opłaty nie zwracamy. Opłata jest niezależna od frekwencji danej Uczestniczki/ Uczestnika.

Istnieje możliwość zapisania się na jedno lub dwa wybrane spotkania – opłata:
za 1 spotkanie 30zł
za 2 spotkania 60zł.

Prowadzenie: Lilia Potonia.

Lilia Potonia – znawczyni motanek, arteterapeutka, psycholożka, psychoterapeutka. W Latających Warsztatach prowadziła warsztaty motanek oraz warsztaty na temat symboliki bajek i o działaniu kart projekcyjnych. Skończyła psychologię w Moskiewskiej Szkole Psychoterapii Gestalt. Arteterapii uczyła się w St-Petersburgu, Warszawie i w Lublinie. Prowadzi zajęcia twórcze i plastyczne z różnymi grupami (dzieci, dorośli, także emeryci). W swej pracy skupia się na bajkoterapii i technikach plastycznych.