MOTANKI MAGICZNE. KALENDARZ SŁOWIAŃSKI, JESIEŃ


Warsztaty przeznaczone są dla dorosłych i młodzieży licealnej. Nie wymagamy umiejętności ani doświadczenia. Nie ma możliwości przyprowadzania ze sobą dzieci.


Motanki to pogańskie lalki magiczne, które do dziś funkcjonują u prawosławnych Słowian. Związane były zawsze z mitami i z rokiem obrzędowym.

Tym razem będziemy więc tworzyć motanki jesienno-zimowe według słowiańskiego kalendarza obrzędowego. Stworzymy na przykład lalkę-amulet na przesilenie zimowe, która pomaga urodzić się słońcu, a swojemu właścicielowi odwrócić los na lepsze. W lalce tej, o imieniu Spiridon-Słońcewrot rozpoznajemy echa mitu o narodzinach boga-światła.

Osoby zafascynowane mitem o Korze-Persefonie ucieszą się z lalki Ziarnuszki, którą tworzono w jesieni wypełniając świeżymi ziarnami, a na wiosnę rytualnie wysiewano z niej owe ziarna na pole.

Zrobimy lalki-patronki rzemiosła i robótek ręcznych, lalki na Boże Narodzenie (chrześcijańskie towarzyszki pogańskiego Spiridona) i całą drużynę jesienno-zimowych motanek, których życiowym celem jest pomagać naturze w odrodzeniu się, a nam w każdej możliwej sprawie, od drobnej do fundamentalnej.
Osoby chętne będą mogły dodatkowo zrobić motankową mandalę-koło roku. Osoby, które wcześniej robiły motanki usystematyzują swoją wiedzę w kontekście słowiańskiego roku obrzędowego. 


PONIŻEJ LISTA MATERIAŁÓW DO PRZYNOSZENIA NA ZAJĘCIA ORAZ PEŁNA LISTA MOTANEK, KTÓRE ZROBIMY

INFORMACJE
Zapisy: Obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem mailowym: latajacewarsztaty@gmail.com – w tytule wiadomości prosimy napisać „motanki”.

Wysłanie zgłoszenia na warsztaty jest równoznaczne z akceptacją klauzuli RODO – TUTAJ.

O przyjęciu na kurs decyduje kolejność zgłoszeń.
UWAGA – osoba zainteresowana może zgłosić tylko siebie.  Nie ma możliwości rezerwowania dwóch lub więcej  miejsc przez jedną osobę.

Kiedy: 9.X-18.XII.2018, wtorki, godz. 17.45-20.45 (10 spotkań). UWAGA!!! - 13.XI nie ma zajęć.

Gdzie: Centrum Kultury w Lublinie,
pracownia Latających Warsztatów Rękodzieła nr 257a, II p.

Opłaty: 70zł za miesiąc, płatne na pierwszym spotkaniu w danym miesiącu. Opłata stała, niezależna od ilości spotkań w miesiącu (za całość 210zł). W razie rezygnacji z kursu opłaty nie zwracamy.

Opłata jest niezależna od frekwencji danej Uczestniczki/ Uczestnika.

Niewniesienie opłaty za kolejny miesiąc jest równoznaczne z rezygnacją z kursu.

Jeśli dana osoba nie uczestniczy w zajęciach listopadowych, ale chce wznowić uczestnictwo w grudniu, jest zobowiązana do wniesienia opłaty również za listopad.

Prowadzenie: Lilia Potonia.



DO PRZYNIESIENIA NA ZAJĘCIA:
- kawałki włóczek w kilku różnych kolorach, w tym czerwone;
- kawałki tkanin, najlepiej naturalnych - mogą być z odzysku, różne kolory i wzory, kawałki tkanin mogą być w różnych wielkościach, w tym orientacyjnie ok. 30x30cm.
- tasiemki, wstążki itp.,
- sznurek lniany,
- dla osób, które będą chciały robić mandalę-koło roku: patyki, np. z krzaków, znalezione w ogrodzie, parku – 3-4 sztuki, długość ok. 30-40cm.


WYKONAMY NASTĘPUJĄCE TYPY MOTANEK:
- Pokośnica - wykonywana podczas sianokosów, pełniła trzy funkcje: talizmanu, zabawki i lalki obrzędowej.
- Ziarnuszka - otwiera jesienny kalendarz motanek, symbolizuje sytość i dobrobyt.
Paraskiewa Piątek - patronka robótek i prac ręcznych.
- Kuźma-Damian - patroni rzemiosła, przede wszystkim kowalstwa. Uważano, że to oni „wykuwali" lodowe mosty na rzekach.
- Spiridon- otwiera zimowy kalendarz motanek. Pomaga słońcu pokonać noc i ciemność, a także zmienia los swojego właściciela na lepsze.
- Kolęda – w chrześcijańskich czasach robiona na Boże Narodzenie.
- Lichomanka - powstawała pod koniec zimy. Chroniła domowników przed chorobą.
- Maslenica - stoi na granicy zimy i wiosny. Była strażniczką domu, zapewniała dobrobyt, zdrowie i płodność.
- Boże Narodzenie - robiona przed Bożym Narodzeniem jako i jako świąteczny prezent, talizman wiary, dobrobytu, szczęścia i miłości.
- Koło – motankowa mandala-kalendarz symbolizująca słowiański rok kalendarzowy – dla chętnych.

Gotowe prace uczestniczki/cy zabierają ze sobą.



Lilia Potonia – znawczyni motanek, arteterapeutka, psycholożka, psychoterapeutka. W Latających Warsztatach prowadziła warsztaty motanek oraz warsztaty na temat symboliki bajek i o działaniu kart projekcyjnych. Skończyła psychologię w Moskiewskiej Szkole Psychoterapii Gestalt. Arteterapii uczyła się w St-Petersburgu, Warszawie i w Lublinie. Prowadzi zajęcia twórcze i plastyczne z różnymi grupami (dzieci, dorośli, także emeryci). W swej pracy skupia się na bajkoterapii i technikach plastycznych.

Popularne posty z tego bloga

Lalka Kotka - darmowy wykrój z instrukcją w PDF