Co znaczy pszczoła?

Warsztaty dla dorosłych. Nie ma możliwości przyprowadzania ze sobą dzieci. Nie wymagamy umiejętności ani doświadczenia.


Pszczoła to bardzo stary symbol od zarania towarzyszący człowiekowi różnych kultur i wyznań. Symbolu nie należy lekceważyć. Nie bez powodu żyje on przez tysiąclecia i przemierza największe teksty pisane i ustne związane z ludzką duchowością.

Zapraszamy na spotkanie „co znaczy pszczoła?” Spotkanie rozpocznie się w Centrum Kultury w pracowni Latające Warsztaty Rękodzieła.
Zaczniemy od zastanowienia się:
- jakim i czyim symbolem stała się pszczoła,
- dlaczego odnosi się do tego, do czego się odnosi,
- w jaki sposób funkcjonuje w kulturze.
Następnie przejdziemy do pasieki w Centrum Spotkania Kultur (Plac teatralny 1), gdzie odbędzie się druga część warsztatów - oglądanie życia pszczół w ulach.


JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ NA WIZYTĘ W PASIECE:
- prosimy zabrać ze sobą biały fartuch z długim rękawem lub białą koszulę z długim rękawem,
- prosimy się nie perfumować,
- UWAGA!!! Osoby z lękiem wysokości prosimy wziąć pod uwagę, że pasieka znajduje się na dachu budynku CSK (poziom 4 piętra).


INFORMACJE
Zapisy:
Obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem mailowym: latajacewarsztaty@gmail.com – w tytule wiadomości prosimy napisać „pszczoły”. Ilość miejsc ograniczona, o przyjęciu na kurs decyduje kolejność zgłoszeń. 

UWAGA – osoba zainteresowana może zgłosić tylko siebie. Nie ma możliwości rezerwowania dwóch lub więcej miejsc przez jedną osobę.

Termin:31.V (środa) godz. 17-19.30 (1 spotkanie).
Miejsce: Zbiórka - Centrum Kultury w Lublinie, pracownia Latających Warsztatów nr 257a, II p.
Opłata: 30zł od osoby.
Płatne na spotkaniu. W razie rezygnacji ze spotkania opłaty nie zwracamy.
Prowadzenie: Marcin Sudziński.

Marcin Sudziński – ur. w Lublinie w 1978 roku pszczelarz, animator kultury, kulturoznawca, fotograf. Pracuje w Centrum Kultury i w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. W Centrum Kultury prowadzi Pracownię Fotografii, a w Centrum Spotkania Kultur koordynuje Miejską Pasiekę Artystyczną.Gdybyśmy zagrali w skojarzenia i rzucili hasło pszczoła odpowiedź byłaby oczywista: miód. Zgodnie bowiem z tym co głosi powiedzenie kto ma pszczoły ten ma miód – chyba każdy pamięta tę prostą zależność. Pozwólcie jednak Państwo na takie oto sformułowanie i zatrzymajmy się przy nim na chwilę: kto ma pszczoły ten ma... szczęście. Sęk w tym, że większość ludzi (głównie tych, którzy hodują pszczoły) jest tego nieświadoma. A nieświadomość szczęścia czyni nas zwykle ludźmi nieszczęśliwymi.
Pszczoła to bardzo stary symbol od zarania towarzyszący człowiekowi różnych kultur i wyznań. Symbolu nie należy lekceważyć. Nie bez powodu żyje on przez tysiąclecia i przemierza największe teksty pisane i ustne związane z ludzką duchowością. Siłą symbolu jest prawda i mądrość. Jest on skrótem złożonych obserwacji dotyczących świata przyrody, jest odniesieniem do tego kim lub czym chcielibyśmy być lub kim lub czym bywamy.

Chciałbym podzielić się z Państwem moimi obserwacjami w tym zakresie. Spotkanie będzie dotyczyć kilku spraw podstawowych:
- jakim i czyim symbolem stała się pszczoła
- z jakich powodów ten symbol odnosi się do tego do czego się odnosi
- w jaki sposób funkcjonuje w kulturze

Pójdziemy też razem do pasieki, gdzie pokażę Państwu życie pszczół w ulu.

Marcin Sudziński