BOSKIE OKO. TWORZENIE STAROSŁOWIAŃSKIEGO AMULETU


Warsztaty przeznaczone są dla dorosłych i młodzieży licealnej. Nie wymagamy umiejętności ani doświadczenia. Nie ma możliwości przyprowadzania ze sobą dzieci.

Obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem mailowym: latajacewarsztaty@gmail.com – w tytule wiadomości prosimy napisać „boskie oko”. Jedna osoba może zgłosić maksymalnie dwie osoby (siebie i jeszcze jedną osobę).
Ilość miejsc ograniczona, o przyjęciu na kurs decyduje kolejność zgłoszeń. 
Zapewniamy narzędzia i materiały, osoby chętne mogą też przynieść swoje (lista niżej).

Informacje:
Kiedy:  17.X.2017 (wtorek) godz. 18-20 (1 spotkanie).
Gdzie: Centrum Kultury w Lublinie, pracownia Latających Warsztatów nr 257a, II p.
Opłata: 30 zł od osoby za całość.
Płatne na zajęciach. W razie rezygnacji z kursu opłaty nie zwracamy.
Prowadzenie: Lilia Potonia.

Osoby zainteresowane tradycją pogańskich Słowian i/ lub magią oraz osoby chcące poznać efektowną technikę rękodzielniczą zapraszamy na warsztaty tworzenia starosłowiańskiego amuletu „Boskie Oko”.

NA WARSZTATACH:
- Poznamy kolejny element tradycji wschodniosłowiańskiej - talizman zwany Boskie Oko, Oko Boga lub Oko Proroka.
- Dowiemy się z jakiego materiału były wykonywane Oczy Boga, co symbolizowały wybrane kolory i wzory, gdzie umieszczano gotowe talizmany.
- Wykonamy najstarszy typ tego amuletu – kwadratowy, na podstawie krzyża równoramiennego. Będzie można zrobić do wyboru: talizman - ozdobę domu lub w wersji mini, jako biżuterię (np. wisiorek itp.) Prosimy się nastawić na jedną z tych opcji, gdyż warsztaty trwają tylko dwie godziny.

Oko Boga uchodzi za jeden z najstarszych talizmanów Słowian. W czasach pogańskich służył jako święty wizerunek, w czasach chrześcijańskich został zastąpiony przez ikonę, dlatego w literaturze rosyjskiej nazywa się go praikoną. Oka Boga używano jako ochrony przed złym urokiem. Jego kształt - kwadrat - w tradycji Słowian symbolizuje słońce.

DO PRZYNIESIENIA NA ZAJĘCIA – DLA CHĘTNYCH:
- zapewniamy materiały i narzędzia, ale można przynieść włóczkę lub mulinę w swoich ulubionych kolorach. (Na większy talizman włóczkę, na mini talizman muliny).


Lilia Potonia – znawczyni wschodniosłowiańskich tradycyjnych motanek i talizmanów, arteterapeutka, psycholożka, psychoterapeutka. W Latających Warsztatach prowadziła warsztaty motanek oraz warsztaty na temat symboliki bajek i o działaniu kart projekcyjnych. Skończyła psychologię w Moskiewskiej Szkole Psychoterapii Gestalt. Arteterapii uczyła się w St-Petersburgu, Warszawie i w Lublinie. Prowadzi zajęcia twórcze i plastyczne z różnymi grupami (dzieci, dorośli, także emeryci). W swej pracy skupia się na bajkoterapii i technikach plastycznych.



Popularne posty z tego bloga

Lalka Kotka - darmowy wykrój z instrukcją w PDF