Odczytywanie tradycyjnych symboli (na podstawie Tarota Marsylskiego)



Serdecznie zapraszamy na warsztaty czytania symboliki ikonograficznej. Warsztaty przeznaczone są dla osób zainteresowanych symboliką dawnej sztuki europejskiej oraz dla osób zainteresowanych Tarotem marsylskim w kontekście dawnej sztuki.

Warsztaty przeznaczone są dla dorosłych i młodzieży ponadgimnazjalnej. Nie wymagamy umiejętności, wiedzy ani doświadczenia. Nie ma możliwości przyprowadzania ze sobą dzieci. 

Obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem mailowym: latajacewarsztaty@gmail.com – w tytule wiadomości prosimy napisać „symbole”.
Ilość miejsc ograniczona, o przyjęciu na kurs decyduje kolejność zgłoszeń.
UWAGA - w jednym mailu można zgłosić maksymalnie 2 osoby.

Informacje:
Kiedy: 23.XI.2016, (środa) godz. 17 – 19.30, 1 spotkanie.
Gdzie: Centrum Kultury w Lublinie, pracownia Latających Warsztatów nr 257a, II p.
Opłata:
30zł od osoby za całość.
Płatne na zajęciach. W razie rezygnacji z kursu opłaty nie zwracamy.
Prowadzenie: Seweryn Kuter
Organizacja: Latające Warsztaty Rękodzieła.


Spotkanie składać będzie się z dwóch części:
- porozmawiamy o znaczeniu alegorii, symboli i atrybutów w sztuce europejskiej,
- następnie każda uczestniczka/ uczestnik spróbuje stworzyć swój „portret alegoryczny” za pomocą wybranych symboli i atrybutów.

Tarot marsylski koduje w swoich kartach wiele tradycyjnych symboli, które znane są w kulturze, sztuce i ikonografii od czasów starożytnych. Które z tych symboli są najbardziej uniwersalne? Jak je odczytywać? Czy są jednoznaczne? Tego dowiemy się na zajęciach.

W części praktycznej każda uczestniczka/ każdy uczestnik spróbuje się scharakteryzować za pomocą symboli i stworzyć swój portret alegoryczny. Przy okazji pokażemy kilka sposobów, dzięki którym osoby bez doświadczeń plastycznych będą mogły łatwo zrobić pracę plastyczną.


DO PRZYNIESIENIA – zapewniamy wszystkie potrzebne materiały, ale osoby chętne mogą przynieść:
- kredki, flamastry, cienkopisy, kolorowy papier lub papier z ładną fakturą do zrobienia kolażu itp.

Seweryn Kuter – doktor historii sztuki, wykładowca, muzealnik, specjalista w dziedzinie sztuki europejskiej i ikonografii nupcjalnej. Pracuje w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym, gdzie kieruje Działem Wystaw i Promocji.

Popularne posty z tego bloga

Lalka Kotka - darmowy wykrój z instrukcją w PDF